Právě je 25 zář 2017 06:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Moodle - Aktualizace
PříspěvekNapsal: 13 bře 2015 19:27 
C4 zákazník

Dobrý den,
dočetl jsem se zde na fóru abych při aktualizaci moodle postupoval dle oficiálního návodu. na https://docs.moodle.org/28/en/Upgrading - jde mi o aktualizaci z verze 2.8.1 na 2.8.3 na testovacím serveru.
Na začátku postupu - u zálohy je napsáno:
1) Moodle software (For example, everything in server/htdocs/moodle)
2) Moodle uploaded files (For example, server/moodledata)
3) Moodle database (For example, your Postgres or MySQL database dump).

Našel jsem si, kde že je složka moodledata, ale pravděpodobně se k ní nemám jak dostat. Je to velký problém? Mohu tento krok přeskočit? Pro jistotu jsem si zazálohoval vše z FTP a udělal DUMP databáze.
je možné že u aktualizace z verze 2.8.x na verzi 2.8.y nebude problém.

S tím se váže další věc. Na "ostrém" serveru, kde běží kurzy mám verzi 2.7, kde mám v informacích psáno, že mohu aktualizovat na 2.7.7 a posléze 2.8.5 (správa stránek -> informace) zde už je přechod mezi 2.7.x na 2.8.x. Mohl by nastat nějaký zádrhel v případě aktualizace, který by byl svázaný s nezálohováním moodledata?

A ještě jeden dotaz, co se týká modulu Osvědčení. Nabízí se mi instalace nové verze. Problém je s tím, že mám upravovaný lokální jazykový balíček (přes rozhraní systému) a vytvořené další typy osvědčení (přes ftp za pomoci oficiálního návodu). Nerad bych o tato nastavení a modifikace přišel. Učil jsem se to za pochodu, ale i tak si nemyslím, že by na vytvoření 6 různých typů osvědčení bylo málo práce, kterou by se mi nechtělo dělat znova.

Děkuji za případné rady, postřehy, připomínky.
Jirka

Předmět příspěvku: Re: Moodle - Aktualizace
PříspěvekNapsal: 16 bře 2015 15:21 
C4 podpora
C4 podpora

Dobrý den,

pokud jste aktualizaci nikdy neprováděl, vždy dobré si ji nejdříve vyzkoušet na testovací instalaci (tzn. kopii stávající instalace).

Datový adresář moodledata je standardně směrován do neveřejné složky /data/nazev-domeny/tmp/nazev-webu. Doporučuji si ji nechat přenastavit tak, aby byla přístupná i z FTP serveru. Stačí, když si na podpora@c4.cz (příp. přes Formulář na autorizovaný požadavek v administračním systému Vaší domény) požádáte pro daný web o přesun stávající instalace aplikace Moodle do nějaké podsložky (např. www) a o nastavení této podsložky jako document root. Pak si rovnou nechcete přesunout obsah původního datového adresáře tmp opět do nějaké podsložky (např. moodledata). Po této akci si v konfiguračním souboru aplikace Moodle config.php změňte původní cestu datového adresáře na řádku:
Kód:
$CFG->dataroot  = '/data/www/nazev-domeny/tmp/nazev-webu';
na novou cestu. V případě umístění do podsložky moodledata bude mít upravený řádek (resp. cesta) tvar:
Kód:
$CFG->dataroot  = '/data/www/nazev-domeny/nazev-webu/moodledata';

Tato úprava má i další výhodu v tom, že bude při pravidelném zálohování obsahu docházet i k zálohování datové složky. Takže pak budete mít k dispozici 30denní zálohy kompletního obsahu i s datovým adresářem, které jsou přístupné přes FTP. A samozřejmě také bude možné provádět manuální zálohu této složky přímo z FTP serveru. Z tohoto důvodu doporučuji úpravu aplikovat na všechny instalace aplikace Moodle.

Datový adresář aplikace Moodle navíc obsahuje i složku s překlady (např. /lang/cs pro český jazyk), takže pokud by po instalaci nastaly nějaké problémy, tak složku (příp. pouze soubor s překladem daného modulu) stačí jednoduše zkopírovat/obnovit ze zálohy.

Předmět příspěvku: Re: Moodle - Aktualizace
PříspěvekNapsal: 16 bře 2015 21:53 
C4 zákazník

Děkuji za informace. Po doběhnutí kurzů, až bude možné systém odstavit na delší dobu, budu zcela jistě postupovat dle Vašich rad.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]